• Ofer Farjun

אחד מי יודע? 13 עובדות על סין לכבוד פסח


לכבוד הפסח, החלטנו לחלוק כבוד לסין; עם היסטוריה ארוכה כשלנו, ומדינה שהכריזה עצמאות שנה אחרינו, הנה עוד כמה מספרים מעניינים על סין:


אחד מי יודע? אזור זמן אחד!

בסין הענקית אין הבדלי זמן בין מזרח למערב וכולם נוהגים לפי שעון בייג'ינג. ישראל נמצאת כרגע 5 שעות אחרי שעון סין וכשמחליפים אצלנו לשעון חורף, הסינים ממשיכים לדבוק באותה השעה והפרש השעות הופך 6. באזורים המערביים המקומיים מדלגים בין שני שעונים - שעון בייג'ינג והשעון המקומי - המתחיל שעתיים מאוחר יותר.


שניים אני יודע! שני נהרות גדולים

בסין זורמים שני נהרות ממערב למזרח - הנהר הצהוב מצפון ונהר היאנגדזה בדרום-מרכז. שני הנהרות הם עורקי החיים המרכזיים בסין ורוב האוכלוסייה הסינית התיישבה לאורכם או בסמיכות אליהם לאורך כל שנות ההיסטוריה הסינית.

ושלושה? שלוש שושלות עתיקות - Xia, Shang ו- Zhou

ההיסטוריה הקיסרית בסין מתחילה לפני יותר מ-2000 שנים אבל הסינים מספרים על שלוש שושלות עתיקות שהם מחשיבים כערש התרבות הסינית. ממצאים ארכיאולוגים אימתו את קיומן של שושלות שאנג וג'ואו אבל עדיין אין ממצאים מאמתים לשושלת הסיה הנחשבת חצי אגדתית.


ארבע מי יודע? ארבע ערים במעמד מיוחד

בייג'ינג, טיינג'ינג, שנגחאי וצ'ונג צ'ינג הן ערים גדולות המתפקדות כפרובינציה בפני עצמה עם ממשלה מרכזית ורובעים שלכל אחד מהם ממשל מקומי משלו. ממש מדינה קטנה בפני עצמה.

חמישה! חמישה הרים קדושים בסין

Taishan, Henshan, Huashan, Hengshan and Song shan


ושישה? שש הוא מספר מזל

בסין, הספרה שש נחשבת למספר מזל או מספר טוב, ושימוש במספר מבטיח שהדברים יעברו בצורה חלקה ורגועה.

שבעה אני יודע! שבע ערי בירה עתיקות

Xi'an היא העתיקה מכולן, ואחריה נאנג'ינג, בייג'ינג, קאיפנג (שם נמצאה קהילה יהודית עתיקה), לואו יאנג, אן יאנג, ג'נג ג'ואו ו-דא טונג


שמונה, מי יודע? שמונה בני אלמוות.

במסורת הסינית מספרים על 8 דמויות מיתולוגיות, ביניהן אישה אחת, וכולם בני אלמוות. הם קיבלו את הזכות לחיות לנצח אחרי שהוכיחו את עצמם ראויים ולכל אחד יש כוח שונה היכול לעזור להם לעשות טוב בעולם ולהגן על האנשים.

תשעה, אני יודע! תשע שושלות

מאז איחודה של המדינה הסינית לראשונה ב-222 לפנה"ס על ידי הקיסר הצהוב, שלטו בסין 8 שושלות קיסריות. האחרונה היא המפלגה הקומוניסטית שהסינים מתייחסים אליה כשושלת נוספת


עשרה? ויזה ל-10 שנים!

ישראל וסין חתמו לאחרונה על הסכם שיאפשר לישראלים ליהנות מויזת תייר ל-10 שנים לסין! ההסכם עדיין לא נכנס לתוקף ובואו נקווה שזה לא יקח יותר מדי זמן, אבל אפשר להתחיל לתכנן טיולים כבר מעכשיו!

אחד עשר מי יודע? אורכה של החומה הסינית

אז נכון שהמספרים משתנים כל הזמן ויש חלקים של החומה שכבר די נעלמו מהשטח בגלל חוסר תחזוקה אבל בסך הכל מודבר על פחות או יותר 11 אלף קילומטרים של חומה ששימשה כקו ההגנה של הסינים מצפון.


שניים עשר! חיות בגלגל המזלות

גלגל המזלות הסיני, בניגוד לזה הנהוג במערב, מצמיד חיה לכל שנה ולא לכל חודש. ישנן 12 חיות וחמישה אלמנטים (צבעים) כך שמחזוריות שלמה אורכת 60 שנה. 12 החיות הן: שור, נמר, ארנבת, דרקון, נחש, סוס, עז, קוף, תרנגול, כלב, חזיר ו-עכברוש. חמשת האלמנטים הם עץ, אש, אדמה, מים ומתכת. השנה אנחנו בשנת הקוף והמתכת. מה המזל שלכם?

שלושה עשר, אני יודע! שלושה עשר חודשים

לוח השנה הסיני נקבע לפי מולד הירח אבל מאחר והסינים התקיימו מחקלאות כל ההיסטוריה שלהם, היה צורך להתאים את חגי האדמה לחודשים ובכל כמה שנים הסינים מוסיפים חודש כדי לאזן את הלוח ולוודא שהחגים הקשורים בנטיעות ובקציר "נופלים" על הזמנים המתאימים בשנה (די דומה לשנה המעוברת בלוח היהודי).


חג פסח שמח לכולם מסין!


0 צפיות

All Rights reserved to MyWay to China L.T.D

צרו קשר

קיבלנו את הדירוג הגבוה ביותר באתר למטייל!

הקליקו על החץ לקרוא מה כתבו עלינו ->