• Ofer Farjun

עסקים בסין- מה צריך לדעת


ראשית גילוי נאות- אנו עובדים בסין כ8 שנים, מכירים ומלווים קבוצות לימוד וקבוצות עיסקיות בסין אך וחשוב לציין זאת- לתעשיות שונות יש חוקים שונים ואנו בעיקר נפרט כאן את הלך הרוח העסקי בסין ואין להתייחס לכתוב כנהלים מוגדרים בשום צורה.


מהו הדבר הראשון שעולה לראשכם כשאתם חושבים על עסקים בסין.

אצל הרבה אנשים התשובה כנראה תיהיה- שוק גדול או מוצרים זולים. הבדיחה הישראלית הידועה היא-אם היינו מוכרים כדור פלאפל אחד לכל סיני ברווח של שקל אחד היינו מרוויחים מיליארד ו400 מיליון שקלים. אנחנו נפרט כמה פרטים מעניינים שחשוב לדעת כשעושים עסקים בסין ואיך להימנע מטעויות של מתחילים.


מערכות יחסים הן החשובות ביותר

אם תרצו בכך או לא, לסינים יש משהו שאתם צריכים, אם זה מוצר מסויים או גישה לשוק הסיני, או יכולת לפתח את הטכנולוגיה שתמיד רציתם בעלות זולה. זוהי למעשה הסיבה שאתם רוצים לעשות עסקים בסין. אחד הדברים החשובים ביותר לסינים הן מערכת היחסים איתכם, במיוחד אם מדובר בשיתוף פעולה ארוך טווח. תמיד נאמר שעיסקאות נסגרות בסין במסעדה עם הרבה אלכוהול, התחושה החברית וההבנה העיסקית המשותפת הן חשובות מאוד לסינים, לפעמים הרבה יותר ממה שכתוב בחוזה.


דברים לוקחים זמן

במדינה עם היסטוריה של 5000 שנה, אינכם יכולות לשנות סדרי עולם ולנסות לכפות על הסינים את החיים לפי הלוז שלכם. הם היו פה לפניכם, לעיתים- אפילו כדאי שנלמד מהסינים איך לא להיות לחוצים יתר על המידה. למדו לקבל את הרוגע הסיני ולדעת איך לתעל אותו לטובתכם.


אם אתם רוצים לייצר בסין-שמרו על האינטרסים שלכם עם נציג מטעמכם הסינים לא חושבים כמונו- וזה בסדר. עם זאת כדי שאנחנו נוכל לשמור על הסטנדרטים שאנו מעוניינים בהם חשוב למנות נציג זר/ ישראלי שישמור על האינטרסים שלכם. אנו מכירים חברות רבות שעושות טעות גדולה ומעדיפות מטעמים כספיים למנות נציג סיני שידאג לאינטרסים שלהם. כמובן שלא ניתן תמיד להכליל באמירה זאת וישנם גם סינים מאוד מוכשרים שיעשו כל מה שהם יכולים כדי לדאוג לאינטרסים שלכם, עם זאת, ב8 השנים האחרונות ראינו את המעגליות של חברות זרות בסין אשר בתחילה מעסיקות זרים בתפקידים ניהוליים, לאחר מכן מאמינים שניתן לחסוך בהוצאות ולבסוף מוצאות את עצמן חוזרות שוב לניהול זר ואיכותי. בעיננו- אפילו בסין של היום- אין לכך תחליף.


אם אתם רוצים למכור לשוק הסיני- מצאו את הנקודת תורפה והבינו את התרבות

אתם מעוניינים למכור מוצרים למעמד הביניים הסיני חשוב מאוד שתמצאו מוצר שיבין את המציאות של החיים בסין ויתן מענה למשהו הכרחי ביום יום הסיני. הדוגמא הטובה ביותר הינה חברה בבעלות ישראלית בשם Uga Uga אשר החלה למכור לסינים מוצרים לאפיית עוגות באמצעות סיר לבישול אורז. כך הצליחה החברה הישראלית הזאת להשתמש במוצר שקיים בכל בית בסין ולאפשר לסינים להכין בעצמם עוגות- מוצר שהביקוש לו עולה מאוד בסין.


הכתבה הזאת נועדה לתת לכם כמה נקודות על קצה המזלג בכל הקשור לעסקים בסין. חשוב שנבין- איננו יכולים להמציא את הגלגל בסין, אבל עדיין אם משחקים לפי הכללים הנכונים, אפשר להצליח ולהצליח בגדול. לכל ייעוץ עסקי או ליווי עסקי תוכלו לפנות אלינו כאן. אנו תמיד ממליצים קודם לטייל בסין- כדי לקבל פרפסטיקבה על מציאות בסין.

#עסקיםבסין

All Rights reserved to MyWay to China L.T.D

צרו קשר

קיבלנו את הדירוג הגבוה ביותר באתר למטייל!

הקליקו על החץ לקרוא מה כתבו עלינו ->